четвер, 15 травня 2025 р.

ЯКІ ЦЕ – ЄВРОПЕЙСЬКІ ЦІННОСТІ?

На черговому засіданні ШКП "Олімп" розглядали питання про Європейські цінності. 
Європейські цінності – це загальнолюдські принципи і норми життєдіяльності людини, суспільства й держави. Важливо, що в європейському житті існує повага й прагнення до повного дотримання цих цінностей.

Основними нормами й принципами функціонування європейської спільноти є:

  • Демократія – це такий спосіб управління державою, коли населення має можливість вільно обирати тих, хто ними управляє і піклується про добробут й гарне життя всіх громадян в однаковій мірі. Це свобода слова й вибору, але не вседозволеність. Свобода здійснюється в рамках закону, перед яким всі рівні.
  • Верховенство права – вся діяльність в державі базується на законах, які всі мають виконувати. Суперечності й спори вирішуються також на основі норм і принципів, що містяться в законах, мирним шляхом.
  • Рівні умови для всіх, це коли створені умови для всіх, хто бажає, незалежно від статі, віку, національності та віросповідання, вільно навчатися, працювати. Це повага до прав людини – право на життя, здоров’я, освіту, право обирати релігію й мову спілкування.
  • Побудова суспільства турботи й справедливості – це суспільство, в якому всі піклуються один про одного і поважають один одного. Податки спрямовуються на виплату пенсій, заходи з охорони здоров’я, на допомогу безробітним, забезпечення недієздатних осіб (інвалідів). Цей процес називається «побудова системи соціального захисту», яка має захищати уразливих членів суспільства.
  • Повага до себе й інших складається з таких цінностей як терпимість, повага та взаєморозуміння.
  • Повага до етнічних і культурних особливостей є важливим здобутком ЄС.
  • Мир. ЄС докладає зусиль для забезпечення миру й стабільності як в середині об’єднання, так і за його межами. Іноді в родині європейських народів трапляються непорозуміння, як в усіх родинах. Але лідери європейських країн вирішують їх мирним шляхом і мирно співпрацюють один з одним заради спільного розвитку. ЄС допомагає підтримувати мир і в сусідніх країнах.

вівторок, 13 травня 2025 р.

Переваги та недоліки ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ

  

Останніми роками штучний інтелект у всіх на слуху, особливо після запуску таких сервісів, як ChatGPT і Midjourney. Хтось захоплюється можливостями, які надає ця технологія, а хтось, навпаки, вбачає в нейромережах небезпеку. Тож які ж переваги та недоліки штучного інтелекту? Відповідь на це питання ви знайдете в нашій новій статті. Штучний інтелект або, скорочено, ШІ – це програма, здатна до навчання та імітації процесів людського інтелекту. По суті, штучним інтелектом можна вважати будь-яку програму або пристрій, здатний виконати завдання замість людини. Хоча штучний інтелект має безліч переваг, є в нього і недоліки.

Перевага №1: скорочення помилок через людський фактор

Одна з найголовніших переваг штучного інтелекту полягає в тому, що він може значно зменшити кількість помилок і підвищити точність результату під час виконання різних завдань. Рішення, прийняті ШІ на кожному етапі, визначаються раніше зібраною інформацією і певним набором алгоритмів. При правильному програмуванні помилки можна звести до нуля. Яскравим прикладом зниження помилок через людський фактор за допомогою ШІ є використання роботизованих хірургічних систем, які можуть виконувати складні процедури з неймовірною точністю й акуратністю, знижуючи ризик людської помилки та підвищуючи безпеку пацієнтів.

Перевага №2: зниження рівня ризику

Ще одна перевага ШІ полягає в тому, що з його допомогою можна мінімізувати ризики, даючи змогу роботам і штучному інтелекту виконувати за людину небезпечні завдання, чи то знешкодження бомби, чи то політ у космос, чи то дослідження найглибших частин океанів. Роботизовані пристрої з металевими корпусами стійкіші до різних ушкоджень і обстановку, а ще вони можуть виконувати роботу з більшою точністю і повільно зношуються. Один із прикладів використання ШІ з метою мінімізації ризиків для здоров’я та життя людини – повністю автоматизована виробнича лінія на підприємстві. Роботи виконують усі завдання, виключаючи ризик людської помилки і травм у небезпечних умовах. Роботизовані пристрої здатні замінити людину за будь-яких природних або техногенних катастроф. Наприклад, вибух на Чорнобильській АЕС. Якби існували тоді роботи зі штучним інтелектом, вони змогли б допомогти зменшити вплив радіації, контролюючи пожежу на ранніх стадіях.

Перевага №3: працездатність 24/7

Безліч досліджень говорять про те, що люди максимально продуктивні лише 3-4 години на день. Також кожній людині необхідні перерви, вихідні та відпустка, щоб утримати баланс між роботою та особистим життям. Не варто забувати і про лікарняні. А ось штучний інтелект, на відміну від людини, здатний працювати нескінченно без перерв. Роботи думають набагато швидше, ніж люди, і здатні виконувати кілька завдань одночасно з неймовірною точністю. Вони можуть навіть легко виконувати стомлюючу монотонну роботу за допомогою алгоритмів ШІ. Наприклад, ШІ вже зараз активно використовується багатьма компаніями у вигляді чат-ботів для онлайн-підтримки клієнтів. Такі віртуальні консультанти можуть надати миттєву допомогу клієнтам у будь-який час і в будь-якому місці, відповідаючи на найпоширеніші запитання, виконуючи прості звернення і передаючи складні проблеми людям, тим самим забезпечуючи безперебійне цілодобове обслуговування клієнтів.

Перевага №4: цифрові помічники

Деякі технологічно просунуті компанії вже сьогодні взаємодіють зі своїми клієнтами за допомогою цифрових помічників на базі штучного інтелекту, скоротивши свій штат. Причому, деякі інтелектуальні помічники на кшталт чат-ботів побудовані таким чином, що складно визначити, розмовляємо ми з людиною чи чат-ботом. У багатьох підприємств є команда співробітників з обслуговування клієнтів для вирішення різних проблем і звернень. Але використовуючи сучасні досягнення у сфері ШІ підприємства можуть замінити частину персоналу на різних позиціях на голосового або чат-бота.

Перевага №5: нові винаходи

ШІ дав потужний поштовх численним інноваціям, багато з яких допоможуть людям у вирішенні складних проблем. Наприклад, недавні досягнення в цій галузі дають змогу лікарям діагностувати рак молочної залози на більш ранніх стадіях. Ще одним прикладом нових винаходів є безпілотні автомобілі, які використовують комбінацію камер, датчиків і алгоритмів штучного інтелекту для пересування транспортного засобу дорогами без втручання людини. Безпілотні автомобілі можуть підвищити безпеку дорожнього руху, зменшити затори на дорогах і підвищити рівень мобільності людей з обмеженими можливостями. Такі безпілотні машини розробляють різні компанії, включно з Tesla, Google і Uber, і, як очікується, вони зроблять справжню революцію в транспортній сфері.

Перевага №6: неупереджені рішення

Подобається нам це чи ні, але потрібно визнати, що людьми тією чи іншою мірою рухають емоції. Водночас штучний інтелект позбавлений емоцій, а від того дуже практичний і раціональний у своїх рішеннях. Величезна перевага ШІ полягає в його неупередженості, а отже, в ухваленні більш точних і правильних рішень. Наприклад, системи на основі штучного інтелекту вже зараз використовують для підбору персоналу на основі навичок і кваліфікації, а не демографічних даних. Це допомагає усунути упередженість у процесі найму, що підвищує інклюзивність і створює різноманітність у робочому середовищі.

Перевага №7: монотонна робота

Як ми вже писали вище, ШІ чудово зарекомендував себе у виконанні монотонної роботи і завдань, що повторюються, чи то перевірка документів на помилки, чи то розсилка листів подяки. Ми можемо використовувати штучний інтелект, щоб ефективно автоматизувати цю роботу і позбутися рутини, що дасть змогу зосередитися на більш творчій діяльності. Уже сьогодні роботів використовують на виробничих і складальних лініях для виконання повторюваних завдань, наприклад, зварювання, фарбування або пакування. Цю роботу вони виконують з вищою точністю і швидкістю, ніж людина, скорочуючи витрати на оплату праці та підвищуючи ефективність.

Перевага №8: використання в медицині

ШІ також зробив значний внесок у розвиток сучасної медицини – від підвищення ефективності та точності діагностики і лікування до створення нових ліків і проведення клінічних випробувань. Інструменти на базі штучного інтелекту можуть допомогти лікарям і вченим аналізувати дані пацієнтів, виявляти потенційні ризики для здоров’я і розробляти персоналізовані плани лікування. Це має призвести до поліпшення здоров’я пацієнтів і допомогти прискорити розробку нових методів лікування і технологій.

Тепер пропонуємо перейти до недоліків штучного інтелекту.

Недолік №1: високі витрати

За створенням машини, здатної імітувати людський інтелект, стоїть велика праця і багатомільйонні інвестиції. Розробка таких технологій вимагає багато часу і ресурсів. Крім того, для коректної роботи ШІ необхідно, щоб система працювала на новітньому апаратному і програмному забезпеченні. Усе це робить використання систем на основі штучного інтелекту дорогим задоволенням.

Недолік №2: відсутність творчості

Ще один великий недолік ШІ полягає в тому, що неможливо навчити систему мислити нестандартно. Так, штучний інтелект здатний до самонавчання на основі раніше отриманих даних і минулого досвіду, але він геть позбавлений креативного мислення. Яскравий приклад тому – написання статей і звітів. Штучний інтелект здатний писати статті на основі наданих даних і фактів, однак на виході таким матеріалам бракуватиме глибини, авторського відчуття й оригінальності або, як люблять говорити, “душі”.

Недолік №3: ризик зростання рівня безробіття

Одна з головних небезпек штучного інтелекту полягає в скороченні робочих місць. Роботи вже почали замінювати людей на різних позиціях, чи то виробнича лінія, чи то служба підтримки клієнтів. Уже сьогодні роботи часто використовуються для заміни людських ресурсів на виробничих підприємствах у деяких більш технологічно розвинених країнах, таких як Японія. Але водночас роботизація різних робочих процесів не тільки підвищує ефективність, але й створює додаткові можливості для людей, тим паче не варто забувати про те, що контролювати цих роботів усе-таки має людина.

Недолік №4: ШІ може зробити людей більш ледачими

Як ми вже говорили раніше, системи на основі штучного інтелекту здатні автоматизувати більшість утомливих і монотонних завдань. Оскільки нам із приходом сучасних технологій не потрібно запам’ятовувати багато інформації або розв’язувати справжні головоломки під час виконання роботи, ми схильні дедалі менше і менше навантажувати свій мозок. Ця залежність від штучного інтелекту може стати серйозною проблемою як для нас сьогодні, так і для майбутніх поколінь.

Недолік №5: відсутність емоційності

Відсутність емоційності можна віднести як до переваг, так і до недоліків штучного інтелекту. Так, ШІ не керується почуттями, що дає йому змогу ухвалювати точніші рішення. Але водночас люди функціонують як команда, і управління командою має важливе значення для досягнення цілей, зокрема й робочих, а людські зв’язки, що становлять основу команд, не можна замінити машинами.

Недолік №6: відсутність поліпшень

Як відомо, штучний інтелект працює на основі раніше завантажених у систему даних і минулого досвіду. ШІ вміє багаторазово виконувати одне й те саме завдання, але якщо нам потрібно внести будь-які коригування або поліпшення, то необхідно вручну змінити код системи. До штучного інтелекту не можна отримати доступ і використовувати його так само, як людський інтелект, але, з іншого боку, він може зберігати нескінченну кількість даних.

Машини можуть виконувати тільки ті завдання, для яких їх було розроблено або запрограмовано, і якщо їх попросять виконати щось іще, то вони, найчастіше, зазнають невдачі, що може мати серйозні негативні наслідки.



пʼятниця, 9 травня 2025 р.

5 коротких, але блискучих уроків від найуспішніших підприємців останніх 50 років

Шановні юні майбутні підприємці Білозерської ЗОШ № 18, вирішила запропонувати вам чудову статтю з самовдосконалення.

«Людина є те, про що вона думає. Вона сама творить і руйнує себе ».

1. «Єдиний спосіб стати лідером полягає в тому, щоб ставитися до себе як до лідера». (Арнольд Шварцнегер)

            Коли Арнольд Шварценеггер тільки починав кар’єру актора, йому надходило багато пропозицій однотипних ролей в кіно. Йому пропонували грати жорстоких героїв (на кшталт солдата ворожої армії), злих і агресивних поплічників ватажків банд (які за весь фільм не вимовляли ні слова) та інших подібних персонажів. Для всіх він був лише іноземцем з горою м’язів і сильним акцентом.Його агент благав погодитися на те, що пропонують, але Шварценеггер залишався непохитним. Він відмовлявся.Роки по тому, будучи вже одним з найвідоміших акторів у Голлівуді, Шварценеггер написав в своїй книзі: «Єдиний спосіб стати лідером полягає в тому, щоб ставитися до себе як до лідера і при цьому працювати не покладаючи рук».  Джеймс Аллен формулює цей урок наступним чином: «Людина є те, про що думає. Вона сама творить і руйнує себе ». Якими ви себе бачите, такими і стаєте. Ви хочете бути лідером? Тоді почніть ставитися до себе, як до лідера.

2. «Відточуйте свій навик поступово. Не поспішайте». (Стів Мартін) 

            Сьогодні Стів Мартін є одним з найвідоміших і високооплачуваних комедійних акторів. Мало хто знає, що він 10 років відточував свою майстерність, виступаючи в парках розваг, придорожніх барах, клубах комедіантів і вечорах для юних талантів. Пізніше, в одній зі своїх книг, він написав: «Я не зробив нічого надприродного. Для того, щоб отримати те, до чого я прийшов, мені довелося довго і старанно працювати. Я не намагався боротися з тими, хто не вірив у мене. Поступово йшов до своєї мети, здійснюючи невеликі кроки, і я вірив своїй інтуїції ». Невеликі кроки, що здаються незначними, допоможуть вам досягти неймовірних результатів. Цей закон завжди працює на 100%. Успіх, якого ви жадаєте, не прийде до вас за одну ніч. Рим не один день будувався. Здійснюючи невеликі, але регулярні кроки, ви досягнете вашої мети.

«Людина, яка змогла зрушити гору, починала з того, що перетягувала з місця на місце дрібні камінчики», – Конфуцій.

3. «Регулярно реінвестуйте в себе». (Фил Найт, один із засновників компанії Nike) 

            Коли Філ Найт тільки починав розвивати компанію Nike (яка сьогодні є однією з головних виробників спортивного взуття в світі), у нього нічого не було. Ні, він не витрачав даремно ті гроші, які заробляв (як роблять багато). Все, що вдавалося заробити, він знову вкладав у розвиток Nike. Його адвокати, фінансові радники і знайомі банкіри навперебій говорили йому про те, що він повинен перестати так багато і часто реінвестувати. Вони говорили йому про те, що він повинен збирати капітал. Найт нікого з них не слухав. Він ночував в своєму офісі, адже це дозволяло йому не витрачати гроші на оренду квартири. І довгі роки не платив самому собі зарплату. Все, що він заробляв, він вкладав у свою компанію, свою команду і свій продукт. Як правило, заробивши гроші, ми тут же їх витрачаємо. Серед нас не так багато екстраординарних особистостей, які регулярно інвестують кошти в себе, свої мрії і досягнення своїх цілей.

4. «Зверніть всю свою увагу на сам процес. Не думайте про результати ».

 (Брайан Кренстон) 

            В автобіографії Брайан Кренстон (який зіграв роль Уолтера Уайта в гучному серіалі «Теорія великого вибуху») поділився з читачами секретом свого успіху. Він розповів про те, що допомогло йому перетворитися на успішного актора, наділеного великим талантом: «На початку своєї кар’єри я завжди поспішав. Знімався для рекламних роликів і бігав по прослуховуванням, як ненормальний. Я добре заробляв, але мені чогось не вистачало. Здавалося, ніби я стою на місці і зовсім не розвиваюся. Я вже було подумав, що досяг своєї межі, як актор, але тут на допомогу мені прийшов мій наставник – Брек Костін. Він порадив мені більше уваги приділяти самого процесу зйомок або прослуховування, а не думати про кінцевий результат. Я так і зробив. Почав ходити на прослуховування просто тому, що мені була цікава запропонована роль. Не думав про те, скільки грошей мені заплатять, якщо роль стане моєю. Не думав про славу. Не збирався ні з ким змагатися. Я приходив на прослуховування для того, щоб показати свій талант. Приходив для того, щоб працювати. Для того, щоб виступити і показати, на що я здатний. Я більше не думав про кінцевий результат. Коли ми починаємо думати про результат, у нас з’являються певні очікування. Я усвідомив, що ця дорога не веде до успіху. Моя робота полягала в тому, щоб просто добре виступити. Не упускайте шанси, які з’являються у вашому житті. Насолоджуйтесь самим процесом ». Кренстон також зазначив, що подібні зміни в поглядах привели до того, що він став спокійнішим і вільнішим. «Як тільки я почав звертати увагу виключно на сам процес роботи, у мене з’явилася впевненість у собі. Я знав, що можу зіграти будь-яку роль. Це знання подарувало мені свободу. Я перестав панікувати і розслабився », – зазначив він в автобіографії. Незабаром після цих змін Кренстон отримав роль в популярному серіалі «Малкольм у центрі уваги». За цю акторську роботу він тричі був номінований на премію Еммі. Сьогодні Брайан Кренстон є одним з найбільш шанованих і відомих акторів у світі. Посередні особистості думають тільки про результат своєї роботи, а екстраординарні особистості (що досягають успіху) насолоджуються самим процесом роботи.

5. «Не женіться за грошима. Краще вчіться і покращуйте свої навички»

 (Ентоні Бурден). 

            У своїй книзі Kitchen Confidential Ентоні Бурден розповів про наслідки, з якими він зіткнувся через те, що вважав гроші краще нових знань. (У той час він був ще дуже молодий).

«Я постійно запитував себе про те, чому мені ніяк не вдається отримати третю зірку Мішлен. Я думав про те, чому в моєму ресторані один, а не чотири сомельє. Причин можна назвати багато. Одну з них я чітко усвідомив трохи пізніше. Мене цікавили лише гроші. Ось у чому була найбільша проблема. Коли мені вперше випала нагода попрацювати шеф-кухарем, я тут же схопився за неї. Так повторювалося кілька разів. Мені пропонували нове місце, і я йшов працювати туди. Не хотів розширювати знання в кулінарному мистецтві. Я не хотів вчитися ». Працюйте для того, щоб дізнаватися щось нове. Не живіть тільки заради грошей. Коли ви думаєте тільки про фінансову вигоду, навколишні помітять це. Нікому не подобається мати справу з людиною, яка думає лише про гроші. Зосередьтеся на тому, щоб ваша робота і її результати приносили користь суспільству. Тоді гроші прийдуть до вас самі собою. « Хочете заробити мільйон доларів? Допоможіть мільйону людей », –
Пітер Діамандіс, успішний підприємець.

Відточуйте свої навички, вдосконалюйте свою майстерність і інвестуйте в себе, тоді гроші і нові можливості самі прийдуть до вас. Зосередьтеся на тому, щоб вчитися чомусь новому. Чим більше нового ви дізнаєтеся, тим якісніший продукт створюєте і тим більше допомагаєте людям. Чим більше ви допомагаєте людям, тим більше грошей вони вам дадуть.

«Гроші – це всього лише побічний продукт творіння, що приносить користь суспільству», –
Дан Лок.

Переклад статті  –  5 Short, Brilliant Lessons From the 5 Most Legendary Entrepreneurs of the Past 50 Years 

           

 

 

 


 

ЄВРОТИЖДЕНЬ ТРИВАЄ: ШКП "ОЛІМП": "Історія та устрій ЄС"

     З цікавими фактами, інфографікою та відео про Європейський Союз члени Шкільного євроклубу з підприємництва Піхоцький Артем, Сухорукова Ліза та Фещук Олександр разом з керівником клубу Марією Самарською здійснили такі собі ЄВРОРЕЙДИ для учнів початкових класів школи.

Так просто та зрозуміло про Європейський Союз ще не говорили. Пропонуємо подивіться разом з друзями це захоплююче відео та дізнайтися:
🇪🇺 Як запеклі вороги стали країнами-союзниками?
🇪🇺 Коли ЄС святкує день народження?
🇪🇺 Чому немає Конституції Євросоюзу?
🇪🇺 Скільки років ЄС існував без власної валюти?
🇪🇺 І нарешті, чому бути європейцем – це круто?
Ми запрошуємо наших майбутніх членів Євроклубу з підприємництва "Олімп" до перегляду цікавого відео.























четвер, 8 травня 2025 р.

Перевіримо свою здатність до підприємницької діяльності

На офіційному інтернет-порталі Державної служби зайнятості України створена платформа з профорієнтації та розвитку кар'єри з метою надання послуг з профорієнтації у дистанційному режимі. Зареєстрованому користувачу надається можливість безкоштовно отримати послуги з профорієнтації у он-лайн форматі та зробити власну профорієнтацію, якщо існує потреба у:

  • виборі (зміни) професії
  • виборі майбутнього напрямку професійного навчання
  • вихначення схильності до підприємницької діяльності
  • оцінці власних здібностей та навичок (Soft Skills) 
  • саморозвитку.
Отже, діагностуємо власні схильності, здібності, щоб краще зрозуміти свої професійні інтереси.

вівторок, 6 травня 2025 р.

Єврорейди членів ШКП "Олімп" під час ЄВРОТИЖНЯ до Дня Європи

 

Цікаві факти про
Європейський Союз, творчі інтерактивні вправи очікували учнів 1-6 класів під час традиційного єврорейду членів Шкільного євроклубу з підприємництва “Олімп”.

Європейський Союз (ЄС) – це економічний та політичний союз, що об’єднує 27 незалежних держав-членів, що розташовані в Європі. ЄС діє через систему незалежних наднаціональних інституцій та спільно узгоджених рішень держав-членів. Найважливішими інституціями ЄС є: Європейська комісія, Рада Європейського Союзу, Європейська рада, Суд Європейського Союзу, Європейський центральний банк та Європейський парламент, який обирається кожні 5 років громадянами Європейського Союзу.

Інтерактив до роботи:

* Знайдіть пару “Історія ЄС” (https://learningapps.org/watch?v=p8yu6qmyn21)

* Кросворд “Європейська ідея” (https://learningapps.org/watch?v=pwh1kn5nj21)

* Тест “Загальна характеристика ЄС” (https://learningapps.org/watch?v=ppav1awo521)









четвер, 1 травня 2025 р.

Планування євротижня для учнів 1-6 класів "Україна - європейська держава"

 

Напередодні дня Європи, 1 травня на засіданні  Шкільного євроклубу "Олімп" президент Матвій Піддубний запропонував провести євротиждень для учнів 1-6 класів.  Вирішили відвідати учнів 1-6-х класів та поділитися презентацією на тему "Україна - європейська держава" та переглянути низку мультфільмів про Євросоюз:

* "Європа. Що таке Європа. Я - європеєць!" для учнів 1-2 класів (https://youtu.be/p0cMkU1IANY?si=ADJyrsjfn8aSjDNl);

* "Історія створення Євросоюза" (https://youtu.be/tXukQSc79D4?si=HRdiqWiZK-yj4SBI) для учнів 3-4 класів;

* "Чому країни прагнуть об'єднуватися?" (https://youtu.be/dRch1TpWpTI?si=Gz7JDzTk4D0ISOG6) для учнів 5-6 класів;

Керівник-наставник клубу Марія Василівна запропонувала також провести в цих класах інтерактивні ігри, розгадування кросвордів та ребусів за тематикою ЄС.

    Отже, з 5 травня починаємо ЄВРОТИЖДЕНЬ!